Efnan nasıl tüketilmeli, vücuda ne faydası var

Efnanın bitkisel karışımın kullanımı çok pratiktir. 2 yemek kaşığı yoğurda 1 tatlı kaşığı karıştırıp kahvaltı sırasında tüketebilirsiniz. Yoğurda alerjisi olanlar balla veya sütle birlikte de tüketebilir. Zayıflamak isteyenler; elma, armut, erik, kayısı, incir gibi meyvelerden birini küp küp doğrayıp 2 – 3 yemek kaşığı yoğurt ve bir tatlı kaşığı Efnan ile karıştırıp ara öğünlerde tüketebilir.

90 günün sonunda hücre yenilenmesine yüzde 100 katkı sağlar

Efnan bitkisel karışım ile birlikte günde 2-3 litre kadar su içilmelidir. Etkisi daha fazla olmakla birlikte vücut içeriği daha hızlı emer ve toksin atımı daha hızlı olur.

Danışanlara ayrıca destek verilir.

Efnanın içeriğindeki bitkiler vücudun normal dengede çalışmasına yardımcı olur. Vücudu rahatsız eden etkenlere (stres, depresyon, ataklar, uyku sorunu vs) dair problemleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Yani vücut kendi dengesinde çalışmaya başladığı için bütün sorunlar da kendiliğinden çözülüyor..Efnanın en büyük özelliği kan akışını düzenleme, bağışıklık,sistemini kuvvetlendirmesidir. Hücre yenileyici özellikleri bulunduğundan beden kendini yeniliyor. Zaten şifalı bitkilerde en önemli mesele, bitkilerin yaprak veya meyveleri kurutulduğunda özünden bir çok şeyin kaybolması. Ama tohum veya çekirdek öyle değil. Bir alem taşıyor içinde. Efnanın çıkış noktası budur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.