Efnanın son dönemde popülerliğinin artması sebebiyle pek çok kişi bu ürün hakkında araştırma yapmaya ve ‘efnan nedir?’ diye sormaya başladı.

Efnan nedir diye soranlar için en başta belirtmemiz gerekir ki, kendisi bir gıda takviyesidir. Bitkisel bir karışım olan efnan, genel olarak yerli imkanlarla elde edilir. Bu sebeple ithal efnan bulmak oldukça zordur.

 

EFNAN NASIL YAPILIR?

 

Merak edilen konulardan biri de ‘Efkan nasıl yapılır?’ Sorusunun cevabıdır. Son yıllarda kadim tıp yöntemlerine artan ilgi ve doğal takviyelerin popülerlik kazanması efnan bitkisel karışımı için de bir fırsat oldu. Çeşitli kimyasal işlemlerden geçerek endüstriyel ortamlarda üretilen vitamin haplarının aksine efnan doğal karışım teknikleri ile elde edilir. Bu sebeple doğal gıda takviyeleri arasında yer alır.

 

Efnan karışımını elde etmek için genel olarak çeşitli bitkiler toplanır ve kökleri ayrıştırılır. Daha sonra bu kökler karışıım elde etmek için kullanılır. Efnan yapımında kullanılam malzemeler arasında bitki tohumları da bulunur. Tohum ve köklerin dışında bitki çekirdekleri de efkanın yapım aşamasına dahil olan malzemelerden biridir. Sonuç olarak efnan bitki kökleri, çekirdek ve tohumların bir araya getirilerek harmanlanması ile elde edilir.

EFNAN KARIŞIMININ İÇİNDE NE VAR?

 

Efnan karışımının içinde ne var sorusu, bu bitkisel gıda takviyesinin ne kadar çok malzemenin bir araya getirilmesi sonucu elde edildiğini görmeniz açısından doğru bir sorudur. Bu karışımı elde etmek için bazı meyvelerin çekirdeği ile çeşitli otların tohumu ve kökleri kullanılır.

Efnan karışımının içindeki malzemeler toplamda 12 adettir. Bu malzemeler; üzüm çekirdeği, nar çekirdeği, Fatma Ana Eli Otu, ısırgan tohumu, zerdeçal, keten tohumu, havlıcan, çörek otu, hurma çekirdeği, zeytin çekirdeği ve tarçın şeklindedir.

 

Efnan karışımın tamamen doğal malzemelerden oluşması gerekir. Dolayısıyla bu ürünü satın alırken içerisinde kimyasal madde, doğal olmayan katkılar ve herhangi bir koruyucu malzeme olmamasına dikkat etmeniz gerekir.

 

EFNAN BİTKİSEL GIDA TAKVİYESİ NASIL TÜKETİLİR?

Merkak edilen bir diğer soru ise efnan bitkisel gıda takviyesi nasıl tüketilir sorusudur. Efnan bitkisel karışım toz halindedir. Bu toz, yoğurtla karıştırılıp tüketilir.

Öncelikle bir kaba iki yemek kaşığıı yoğurt koyın. Ardından içerisine bir tatlı kaşığı kadar efnan toz karışımdan ekleyin. Son olarak yoğurt ile efnan bitkisel gıda takviyesini karıştırın. Bu şekilde ürünü tüketebilirsiniz.

Hazırladığınız karışımı kahvaltıda tüketmeniz önerilir.